Do budování značky jsem se vrhla aniž bych tušila, co mě vlastně čeká. Po vystudování ekonomické školy jsem zakotvila oboru Marketing a Prodej, a tak narovinu říkám, že ušít bych zvládla akorát ty pytlíky, ve kterých objednávku obdržíte. Rozhodně bych se tedy nenazvala návrhářkou. Já jsem spíš nadšená a odhodlaná naučit Čechy spát v kvalitním oblečení.
Celý proces mě úplně pohltil a i když může člověka napadnout "zase další oblečení", pak věřte, že najít funkční a odpovědnou módu tvořenou lokálně je v českých končinách stále trochu obtížné. Na čem si tedy hlavně zakládám?
Multifunkčnost
Produkty jsou univerzální a i když je primárním účelem noční prádlo, často si košile zákaznice oblékají na denní nošení. A o to mi přesně šlo. Jednou v košili usínáte, po druhé v ní nakupujete, po třetí užíváte volný čas s rodinou. Jeden náš produkt Vám přináší mnoho využití. Navíc len je velmi kvalitní materiál a vydrží roky (navíc časem ještě zjemní).
Lokálnost
Šitím našich produktů si vydělávají dvě krejčové a já z toho mám radost. Ano, určitě můžeme poptat dílny v zahraničí a šít za nižší náklady, ale to já nechci. Obě švadleny dobře znám a máme nastavený pěkný a korektní vztah. Vím, že se na ně mohu spolehnout.
Lokální původ materiálu byl pro mne na začátku docela oříšek. Po mnoha pokusech najít český len jsem objevila úžasnou Evu Jandíkovou, která v českých tkalcovnách podle svých návrhů tká krásná lněná plátna (z franzouzských vláken). Vznikla tak řada LUX, limitované edice dražších českých lnů.
I vzhledem k cenotvorbě jsem do nabídky zařadila lny v Česku barvené, ale utkané v severských zemích.
Knoflíky máme barvené přímo podle materiálu s naším logem v Žirovnici. Knoflíky Žirovnice a. s. patří mezi největší české výrobce zaměřené na knoflíky, pracovní a módní spony, brzdičky, koncovky a další doplňky pro oděvní a módní průmysl. Historie této výroby v Žirovnici sahá až do roku 1863.
Pro ložní prádlo zase využíváme klasické staročeské nítěné knoflíky od firmy Šlesinger, které používaly už naše babičky.
Odpovědnost
K naší planetě. Bohužel to v Česku zaznívá jako klišé, ale Zemi máme jenom jednu. Mně osobně záleží v jakém prostředí žiju, a kde bude žít naše dcera. Po jejím narození si to uvědomuju ještě více.
I proto se při výrobě snažíme materiál zpracovat do poslední nitě. Ze zbytků u nás najdete různé doplňky. Jejich koupí tak podporujete naši myšlenku úplného zpracování materiálů. A co nedokážeme zpracovat my, posíláme ještě dále. Z našich zbytků se tak vyrábí třeba oblečení pro panenky, sponky do vlasů nebo odřezky slouží jako 100% přírodní výplňový materiál.
Produkty vydrží roky a kolekce připravujeme většinou jednou do roka, tak aby mezi sebou jednotlivé kousky dobře fungovaly.
Materiály jsou přírodní. O lnu se nejen na tomto blogu můžete dočíst mnoho informací. Zmíním snad jen jednu. Na bavlněné triko se spotřebuje 2700 l vody !!! Ve srovnání s bavlnou je třeba pro produkci lnu 4x nižší spotřeba vody a také způsobuje 8x nižší znečištění vody pesticidy
Mimochodem, moc pěkný článek o využívání vody v módním průmyslu najdete na Slow Femme.
A tak závěrem, vydala jsem se na cestu odpovědného podnikání v oděvním průmyslu. Může to znít jako oxymoron, ale když mi pomůžete, můžeme to změnit!