Asi se vám někdy stalo, že jste před odchodem 3x převlékla, protože jste se v daném outfitu prostě necítila. A nejspíš jste už někdy pocítila rozdíl v tom, jak vám je v rozevlátých šatech a ve vytahaných teplácích a triku. Přesně o tom je psychologie módy - o vlivu oblečení na naše emoce, náladu, vnímání sama sebe i sociální interakce. Jak konkrétně nám oblečení může pomoct a čeho se naopak vyvarovat?
Pojďme se podívat na 5 oblastí naší psychiky, které jsou silně ovlivňovány tím, co nosíme.
Oblečení je prostředek, kterým navenek komunikujeme, kdo jsme, co máme rádi, jaké jsou naše hodnoty a zájmy. Lze jím komunikovat i sociální status. Pokud se kousky v našem šatníku neshodují s tím, kdo jsme a v co věříme, vytváří to nesoulad, který může negativně ovlivňovat naši psychiku.
Tip: Udělejte si malé cvičení. Zkuste se na pár minut zamyslet, kdo vlastně jste. Jak byste se popsali jednou větou? Jaká je vaše osobnost? Jaké jsou vaše hodnoty? Dané údaje si zapište. Poté se podívejte se do šatní skříně a zeptejte se samy sebe, zda jsou jednotlivé kousky v souladu s tím, co jste o sobě napsaly. Pokud vidíte nesoulad, pokuste se ho napravit.
Oblečení, ve kterém se cítíme dobře a je v souladu s naší osobností, nám dokáže (zdravě) zvednout sebevědomí. Cítíme se dobře jak navenek při pohledu do zrcadla, tak uvnitř. Stejně tak nám ale oblečení, ve kterém se necítíme dobře, může seběvědomí srazit dolů a negativně ovlivnit pocit sebepřijetí.
Dopřát si krásné, přijemné a kvalitní oblečení, je výrazem sebehodnoty a úcty k sobě samé, která se odráží navenek. Tohle platí pro všechny kategorie oblečení, včetně toho na spaní a na doma. Tím, že zavřete dveře od bytu, se přece nesnižuje vaše hodnota, ač to tak mnoho z nás nevědomky dělá.
Prohlédněte si nová kimona a župany z certifikovaných látek.
Vztah mezi náladou a oblečením existuje v obou směrech - výběr oblečení může být ovlivněn našimi emocemi a stejně tak může ovlivnit, jak se budeme cítít.
Když jsme unavené a máme náladu pod psa, spíše sáhneme po tlumených barvách, šedé, černé a oversized věcech, do kterých se jakoby schováme. Když jsme naopak plné energie, pravděpodobněji sáhneme po šatech, barvách anebo i něčem lehce výstředním.
Jak si zlepšit náladu pomocí oblečení? Každá barva má své psychologické asociace:
Červená, oranžová - energie, povzbuzení
Žlutá - štěstí, optimismus
Modrá - klid, mír, stabilita
Zelená - uvolnění,, růst, prosperita
Fialová - mystika, intuice, kreativita
Černá - elegance, síla, autorita, ale také smutek
Bílá - nevinnost, jednoduchost, čistota
Šedá - neutralita, vyváženost, profesionalita
Béžová - neutralita, vyváženost, klid
Typ oblečení
Že se v sukni a šatech cítíme více žensky, není žádná velká novina. Na druhou stranu je spousta z nás, které se cítí více seběvědomě v kalhotech Je zkrátka dobré vědět, v čem je nám lépe a “jsme to my.” A hlavně - vyřadit ze šatníku oblečení, co tlačí, zařezává se nebo prostě nesedí. Takové kousky vám dobrou náladu opravdu nepřinesou.
Materiál
Materiály také hrají významou roli, v tom, jak se cítíme. Jinak je nám v umělotině, která nedýchá, jinak v přírodním, lehkém materiálu. Obecně platí, že jemné, měkké materiály přírodního nebo smíšeného původu (bavlna, len, viskóza, modal) vyvolávají pocit uvolnění, svobody a pohodlí. Naopak umělé materiály nízké kvality mohou kromě nepohodlí vyvolat i frustraci.
Na eshopu najdete rozdělení nabídky podle typu i materiálu. Snadno si tak najdete ten Váš oblíbený kousek. Podívejte se například na kolekci z organické bavlny.
Oblečení je zcela zásadní aspekt pokud jde o formování prvního dojmu. Vždyt je to ta první věc, které si na ostatních všimneme! Ať už chceme nebo ne, ostatní lidé si na základě našeho oblečení utváří dojem o naší osobnosti, preferencích či sociálním statutu. Jasně, můžeme si říct, že je nám úplně jedno, co si o nás kdo myslí, ale jsou případy, kdy není na škodu na první dojem d(b)át - třeba když jdete na pracovní pohovor nebo na rande. :)
Oblečením vyjadřujeme nejen respekt k nám samotným, ale také s lidmi, se kterými žijeme. Je k zamyšlení, jaké signály vysíláme našemu partnerovi tím, že si na spaní oblékáme jeho staré triko a trenky. Stejně tak vysíláme signál našim dětem - máma může být paní ve škaredém tričku s šíleným potiskem, anebo taky paní v ležérní domácí košili.
Na košile na spaní nebo na domácí nošení se podívejte zde
Oblečení není jen pouze vnější povrchností, ale významně ovlivňuje to, co je uvnitř.
Duševní pohoda se sice nedá vyčíslit, i přesto se investovat (peníze, čas nebo obojí) do kvalitních, krásných a pohodlných kousků určitě vyplatí.
Autor: Tereza Reyes