V článku Oblečení s varováním jsme psali o chemickém koktejlu, který se skrývá v našem oblečení. Výčet chemikálií, které výrobci přidávají do našich oděvů, je sáhodlouhý, stejně jako jejich potenciální dopady na naše zdraví. Nelíbí se vám představa oblékat si každý den ropu, formaldehyd či toxická barviva? Naštěstí existují způsoby, jak chemikálie v oblečení minimalizovat a oblékat se “zdravě.”
Pokud chcete ve svém šatníku omezit potenciálně toxické chemikálie, zkuste při výběru oblečení uplatnit následující tipy:
1. Kupujte věci s certifikací
Hledejte certifikaci GOTS (jedna z nejpřísnějších), popř. Bluesign, EU Ecolabel nebo OEKO-TEX.
2. Dejte přednost organickým materiálům
Organická bavlna, len, bambus či konopí jsou pěstovány bez pesticidů a herbicidů. Samozřejmě záleží i na tom, jak jsou tyto materiály dále zpracované - v tom vám pomohou právě výše zmíněné certifikáty.
Prohlédnout si můžete třeba kolekci Slow, baby vyrobenou z bavlny s nejvyšší certifikací GOTS.
3. Oblečení před prvním nošením vyperte
Ať už jsou věci odkudkoliv, z jakéhokoliv materiálu, od sebeudržitelnější značky - vždy je před prvním nošením vyperte.
4. Nakupujte z druhé ruky
Nošené oblečení už bylo mnohokrát vyprané, a tudíž by mělo obsahovat menší obsah chemických látek.
5. Hledejte informace
Studujte cedulky na oblečení a věnujte pár minut pročítání webových stránek dané značky. Pokud je značka transparentní, mělo by být dohledatelné, jak a z čeho vyrábí své oblečení.
6. Vyhýbejte se syntetickým materiálům
Základní surovinou pro výrobu syntetických materiálů jako polyester, akryl nebo nylon je ropa, ke které je navíc přidáno spousta chemikálií. Každý kousek oblečení za svůj životní cyklus ztratí určitou část své hmotnosti. Je ovšem rozdíl, pokud na naší kůži ulpívají částečky organické bavlny nebo chemikáliemi ošetřené ropy…
7. Nekupujte věci se super vlastnostmi
Pokud je oblečení ověnčeno přívlastky jako stain resistant, wrinkle resistant, odour resistant, easy iron apod., zpozorněte. Tyto vlastnosti má totiž jen a pouze díky speciálním chemikáliím.
Více obsahu na téma zdravé oblečení najdete na našem Instagramu, pod hashtagem #zdraveobleceni.
Autor: Tereza Reyes